Doporučené pořadí sledování a vše, co jste kdy potřebovali vědět o filmech a seriálech Jak vycvičit draka!
POZOR! Následující text může obsahovat spoilery! Snažila jsem se sice neodhalit děje jednotlivých snímků, nicméně částečně něco prozrazuji. Vy, kteří chcete vše shlédnout bez dalších informací, čtěte opatrně, vynechávejte sekce “Děj” a nebo prozatím text zcela přeskočte až k závěrečnému “Jak shlédnout Jak vycvičit draka?” – tedy doporučenému pořadí koukání.
Tento animovaný film z roku 2010 si mě ihned získal, když jsem ho tehdy ve svých devíti letech viděla poprvé. Prostředí severských ostrovů s vysokými útesy a rozlehlými lesy se mi zalíbilo, stejně tak jako vikingové s jejich tvrdohlavou povahou a nezlomným odhodláním. A když jsem pak poprvé zahlédla nočního běsa… Nebylo pochyb.
Celý příběh o statečném mladém vikingovi s velkým srdcem, který se i přes tradice a očekávání svých lidí nebojí postavit za to, v co věří, mě jako dítě pohltil, protože mi ukázal, že stojí za to bojovat za ty, které máte rádi. Ať už to jsou lidi nebo draci. A že přátelství je cennější než sláva nebo obdiv a dokáže překonat kdejaké překážky. Třeba i obrovského běsnícího draka, vyprovokovaného ze svého hnízda.
Samozřejmě – bavíme se stále o dracích – takže naprosto úžasný silný příběh a postavy nejsou to jediné, co vás na tomto filmu uchvátí. Jak už bylo řečeno, z filmových zpracování draků si na obrazovkách můžeme vybírat, ale nechte mě říct, že z vizuální (i povahové) stránky se žádný nevyrovná Bezzubkovi, tedy nočnímu běsovi, s jeho kočičí elegancí.
Film Jak vycvičit draka se na rozdíl od většiny ostatních filmů o dracích vyznačuje obrovskou rozmanitostí jejich druhů. A i když jsem si jistá, že favoritem srdcí většiny fanoušků je právě noční běs, tak skutečnost, že zde můžeme najít i tolik dalších tvarově a povahově rozdílných druhů, pozvedává toto dílo zase o něco výš.
Nodr smrťák, děsovec obludný, garvan, zipák, to jsou jen základní ukázky z nich. Ve skutečnosti se ve světě tohoto filmu vyskytují desítky dračích druhů a jejich objevování se dokonce věnuje i jeden seriál. Je to tak. Po úspěchu prvního filmu byl ještě před vydáním druhého dílu vytvořen seriál, který navazuje na první film a několik minifilmů.
První seriál v češtině s téměř totožným názvem jako film – Jak vycvičit draky (Dragons), vypráví dobrodružství Škyťáka a jeho party dračích jezdců těsně po událostech filmu, kdy se z dračí arény na Blpu, kde kdysi zabíjeli draky, stává dračí akademie, která teď naopak slouží k jejich výcviku.
Škyťák, Astrid, Snoplivec, Rybynoha, Rafana a Ťafan jsou ze začátku jedinými dračími jezdci na ostrově a společně řeší problémy vyplývající ze stále ještě čerstvého soužití lidí a draků.
Seriál má dvě série, které jsou v češtině odvysílané pod stejným názvem, v originále jsou však pojmenované Dragons: Riders of Berk (I. série) a Dragons: Defenders of Berk (II. druhá série).
Na tento seriál navazuje ještě druhý, který sice byl vydán až po uvedení druhého filmu Jak vycvičit draka 2 (How To Train Your Dragon 2), ale událostmi chronologicky navazuje na první film a seriál.
V šesti sériích Jak vycvičit draky: Závod na hřeben (Dragons: Race to the Edge) jsou naši hrdinové už o několik let starší, z Blpu se vydávají objevovat svět a zcela nové druhy draků! Při té příležitosti si vytvoří druhý domov na novém ostrově a společně zažívají další dobrodružství.
Seriál pak končí povedeným odkazem na druhý film.
Ještě před vydáním druhého filmu jsme se mohli těšit hned několika minifilmy, ve kterých se opět setkáváme se Škyťákem a jeho partou. Časově je lze opět zařadit do doby po událostech prvního filmu, zhruba ve stejné období jako první seriál.
První z nich je Legenda o Kostikradovi (Legend of the Boneknapper Dragon), kde se stává hlavní postavou Tlamoun, starý přítel náčelníka Kliďase, blpský kovář a zbrojíř, Škyťákův dlouholetý učitel a posléze také dračí zubař a sedlář. Krátce po událostech prvního filmu, v době, kdy už na Blpu žijí lidé pospolu s draky, přijde Tlamoun na základě nešťastné události se starou povídačkou o draku Kostikradovi, který ho údajně už roky pronásleduje. Problém je, že si toho nikdy nikdo jiný nevšiml, Tlamounovi tak nevěří. Škyťák s přáteli také pochybují, ale rozhodnou se Tlamounovi pomoci a společně se vydají draka hledat.
Shodou okolností se jedná o druh draka, na který skupinka mladých dračích jezdců narazí i v jednom dílu první série Jak vycvičit draky.
Další minidílo s podtitulem Lexikon draků (Book of Dragons) nás v doprovodu Škyťáka, Bezzubky, Astrid, Rybynohy a Tlamouna seznamuje s podrobnostmi, které vikingové za všechna ta léta o dracích zjistili a které Blup Udatný sepsal do Lexikonu draků. Zpoza obrazovek jako očima nového dračího cvičitele můžeme nahlédnout do Blupových zápisů, které nám doplňuje výklad Tlamouna a nejnovější poznatky z výcviku draků od Škyťáka, Astrid a Rybynohy.
Posledním kraťasem z dob dětství Škyťáka a jeho přátel (ale ne posledním kraťasem vůbec) je vánoční Dárek od nočního běsa nebo také Jak vycvičit draka na Vánoce (Dragons: Gift of the Night Fury). Všichni lidé na Blpu se těší na první společné Žránoce se svými draky. Tyto plány jsou však narušeny poté, co všichni draci z ničeho nic záhadně někam odletí. Škyťák nemůže unést to, že jediný Bezzubka musel zůstat a nemohl se přidat k ostatním, ať už se vydali kamkoliv. Poprvé tak sestrojí samostatně plně funkční protézu pro Bezzubkův ocas a nechá svého brášku jít. Zdá se, že letošní Žránoce nebudou takové, jak si je všichni představovali. To se však změní ve chvíli, kdy se Škyťákovi čirou shodou náhod a okolností podaří nalézt a přivést všechny draky zpátky. A spolu s nimi i pořádné žránoční překvapení. Nejkrásnější dárek Škyťák dal letos všem vesničanům tím, že jim na svátky vrátil jejich milované draky, ale tím největším byl dárek od nočního běsa pro Škyťáka.
Po těchto četných dobrodružstvích ze Škyťákova dětství se dostáváme do roku 2014, tedy k druhému dílu filmové trilogie Jak vycvičit draka. Film se odehrává několik let po prvním dílu a tím pádem i příběhově po všech dosud zmíněných dobrodružstvích. Škyťák a jeho přátelé jsou už starší, avšak stále ne úplně dospělí.
Po událostech ze seriálu Jak vycvičit draky: Závod na hřeben (který je chronologicky dle příběhu posledním dílem před druhým filmem) víme, že novou dračí utopii, která byla vytvořena na Blpu, ohrožují dračí lovci. Což je také hlavním tématem Jak vycvičit draka 2. Mimo jiné se zde však máme možnost opět seznámit s celou škálou nových dračích druhů, jejichž vizuální zpracování je stejně krásné a rozmanité jako v prvním dílu. Stejně tak příběh ani v nejmenším nezaostává za jedničkou a nepodlehl tak prokletí mnohých filmových druhých dílů. Momenty strhující akce jsou prokládány vtipnými, dojemnými a srdceryvnými scénami, přičemž u některých jen málokomu neukápne slza.
A protože druhý díl jen potvrdil, že co se týká filmového světa Jak vycvičit draka, jedná se o bezkonkurenční hit, nemohli jsme se obejít bez třetího dílu!
Pětileté čekání nám mohl ukrátit (krom tou dobou nově vycházející seriál Jak vycvičit draky: Závod na hřeben) pouze jeden v podstatě chronologicky navazující minifilm s podtitulem Úsvit dračích závodníků (Dragons: Dawn of the Dragon Racers).
I když kraťas vyšel ve stejném roce jako druhý film, příběh se odehrává asi tři roky před událostmi druhého filmu a zároveň po druhém seriálu.
Když si vybavíme začátek Jak vycvičit draka 2, ocitáme se uprostřed dračích závodů, tou dobou už oblíbené tradice na Blpu. Kde se ale tato kratochvíle vzala? Přesně to nám osvětluje tento minifilm. Děj začíná na jednom tréninku na dračí závody, kdy se naše skupina náctiletých dračích jezdců včele se Škyťákem a Snoplivcem nemůže shodnout, kdo že to dračí závody vlastně vymyslel. Tak zavzpomínají na svá dětská léta, aby zjistili, jak to vlastně tehdy bylo. V tomto speciálu se tedy můžeme potkat jak se staršími, tak i s mladšími verzemi našich hrdinů.
Chronologicky se nic dalšího mezi druhým a třetím filmem už neodehrává, a tak se můžeme rovnou vrhnout na bohužel poslední díl filmové trilogie Jak vycvičit draka 3 v originále s podtitulem Skrytý svět (How To Train Your Dragon: The Hidden World).
Jedním z velkých taháků tohoto velkolepého zakončení celé ságy z roku 2019 je představení zcela nového a unikátního dračího druhu – bílé běsky.
Ani v jednom z filmových počinů vztahujících se k tomuto světu jsme až dosud neměli možnost nikdy spatřit žádného dalšího nočního běsa krom Bezzubky. Tato skutečnost je napříč všemi snímky několikrát zmiňovaná a věnuje se jí i jeden díl seriálu, kde se objeví naděje na nalezení celého ostrova nočních běsů. Tato naděje se samozřejmě ukáže jako falešná.
A nyní v posledním filmu máme konečně možnost spatřit Bezzubkovo ženské provedení. Dozvídáme se, že skutečně dle tušení byli všichni noční běsové až na Bezzubku vyhubeni. Jedinou jeho příležitostí najít si partnerku se tak stává právě bílá běska, pravděpodobně také poslední svého druhu. A i když se nejedná o úplně stejný dračí druh, je tato dvojice na pohled dokonalá.
Propracovaný svět spolu se svými draky je jen jeden z mnoha důvodů, proč si toto filmové dílo zamilovat. Postavy hlavních hrdinů rostly a dospívaly společně s námi diváky a těch devět let, které mezi prvním a třetím dílem uplynuly, je na nich vidět nejen vizuálně ale i charakterově.
Bohužel vše musí jednou skončit a stejně tak jako tento díl byl koncem filmové série, tak i události jeho děje byly koncem světa, kde žijí lidi a draci společně.
Takže pokud předchozí dva filmy nevyvolaly u někoho slzičku, tak na konci třetího dílu se to určitě změnilo.
Po několika letech vzájemného harmonického soužití, byli vikingové nuceni nechat své draky jít tam, odkud pocházejí. Do skrytého světa, kam se dokáže dostat jedině drak. Jedině tak je totiž mohli ochránit. A po několika stech letech byli tito vikingové nuceni se naučit žít ve světě bez draků.
Tak končí celý příběh na motivy dětské knižní série od britské autorky Cressidy Cowellové. Ještě jednou jsme se však mohli podívat do tohoto filmového světa ve speciálním kraťasu, který vyšel na Vánoce téměř rok po skončení trilogie.
Jak vycvičit draka: Návrat (How to Train Your Dragon: Homecoming) je vánoční mini sequel, který se odehrává deset let po konci třetího filmu. Na Novém Blpu jsou opět Žránoce a tentokrát se Škyťák s Astrid rozhodnou svým dvěma dětem, Zefýře a Ždibkovi, pomocí divadla ukázat, jaké to bylo žít kdysi s draky. Mezitím se o to samé snaží ve skrytém světě Bezzubka u svých tří mláďat. Ani jednomu z nich však plány nevyjdou tak úplně podle představ, což se ukáže jako to nejlepší, co se mohlo stát. Kraťas končí epilogem z třetího filmu.
A tím už opravdu končí příběh hrdinů z filmového světa Jak vycvičit draka. Co bych ovšem ještě měla zmínit, je nejnovější dětský seriál s názvem Dragons: The Nine Realms z roku 2021, který vzdáleně navazuje na filmovou ságu. Nejedná se už však o příběh z dávných dob vikingů nýbrž ze současnosti, asi 1300 let po událostech posledního filmu, kdy hlavní hrdinou je vzdálený potomek Škyťáka a Astrid spolu s potomkem Bezzubky a bílé běsky.
To už bude skutečně vše k filmovému světu Jak vycvičit draka. Níže naleznete seznam všech výše zmíněných děl v chronologickém pořadí, jak je nejlepší se na ně koukat, aby Vám všechna dobrodružstvím v celém tomto velkolepém příběhu navazovala hezky na sebe.
Přeju hodně zábavy!
Zuzka
https://wallpapers.com/wallpapers/how-to-train-your-dragon-main-characters-tb8bu78cib3itwh0/download
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jak_vycvičit_draka
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jak_vycvičit_draky