Vše, co jste kdy potřebovali vědět o sledování času v Zaklínači
Jednotlivé savaed jsou:
Většina z nich má stejný název jako svátek, kterým začíná. V elfském kalendáři existuje 8 významných dnů. Jsou to 4 svátky prvního dne nové savaed, 2 slunovraty a 2 rovnodennosti.
Oslavy elfského Nového roku připadají právě na Saovine. Je to první den nového roku a zároveň jméno první savaed elfského kalendáře. Svátek připadá na přelom našeho října a listopadu a je oslavován elfy i lidmi. Savaed pak trvá až do poloviny našeho prosince.
Od lidí z Temerie a Redanie se rozšířil zvyk na tento svátek pálit postavu Falky (povstalkyně, redanské princezny).
V noci o Saovinu se zjevují banshee, které naříkají pro ty, co během následujícího roku zemřou.
Chodit na hřbitov nebo hrát na hudební nástroje v období mezi Saovinem a Imbaelkem nosí smůlu. Také se věří, že dítě narozené mezi těmito dvěma svátky se stane strigou.
Druhá savaed v elfském kalendáři. Začíná zimním slunovratem Midinváernem v polovině našeho prosince a trvá pak až do konce našeho ledna. Zároveň se používá jako další jméno pro svátek zimního slunovratu.
Midinváernem je nejdelší noc v roce a jako taková má být plná magie. Je obdobou našich Vánoc a více se o ní můžete dočíst zde.
Je svátek ohlašující konec zimy. Připadá na začátek našeho února a dává jméno třetí savaed elfského roku. Trvá do polovina našeho března.
Je to svátek krbových ohňů vyzařujících teplo domova, prodlužujících se dnů a prvních známek jara. Oslavy často zahrnují speciální jídla, věštění nebo pozorování znamení a zapalování svíček a ohňů, pokud to počasí dovolí.
Důležitou součástí oslav je oheň a očista. Zapalování svíček a ohňů symbolizuje návrat tepla a zvyšující se síly slunce v nadcházejícím období.
V některých oblastech se za bouří zapalují požehnané svíčky a umisťují se do oken, aby odvrátily hromy.
Imbaelk je také tradičně časem věštění počasí, kdy lidé předpovídají, jaké bude počasí pro nadcházející rok.
Je den jarní rovnodennosti a zároveň jméno čtvrté savaed. Začíná v polovině našeho března dnem rovnodennosti a končí naším dubnem.
Je to oslava konce třetí savaed Imbaelku a začátku čtvrté. Birke je první den elfského roku, který je stejně dlouhý jako noc.
Významný byl den Birke v roce 1133, kdy prorok Lebioda kázal svým stoupencům pod velkým dubem poblíž Sylvanské přehrady (Sylvan Dam – území Temerie). Nedaleko je památný obelisk s vytesanými slovy připomínající dobu, kdy zde prorok Lebioda pronesl svou řeč během tohoto svátku.
Každý rok v den Birke byl organizován závěrečný ceremoniál noviců spojený s přijetím ke kněžství Melitele.
Je pátá savaed začínající svátkem Belleteyn (ve skutečném světě Beltane). Trvá od začátku našeho května do poloviny června. Název je odvozen ze Starší mluvy od slova “blath” tedy “květina”.
Belleteyn, známý také jako Májová noc, se koná v noci posledního dne čtvrté savaed Birke. Začíná za soumraku a pokračuje až do úsvitu prvního dne Blathe a značí tak polovinu elfského roku. Je to svátek plodnosti a také tradiční čas pro vznik nových i ukončení starých vztahů, hlavně těch fyzických. Belleteyn je také časem uzavírání manželství. Je to noc lásky, jídla, pití a ohňů, přes které lidé skákají, aby si zajistili štěstí a plodnost po celý rok.
Tento svátek se rovněž významně prolíná skrz příběh hlavních postav tohoto světa. Podle povídky Hlas rozumu z knihy Poslední přání se Yennefer narodila na Belleteyn a podle Geralta se nejspíš i Ciri narodila poblíž tohoto svátku. Zároveň dle povídky Něco víc z knihy Meč osudu se Geralt s Yennefer poté, co se poprvé dali dohromady a následně rozešli, znovu potkali právě na oslavě Belleteynu.
Jméno šesté savaed znamená ve Starší mluvě “slunce” a začíná letním slunovratem Midaëtem v půlce našeho června. Tato savaed pak končí naším červencem.
Midaëte neboli svátek letního slunovratu je nejdelším dnem v roce. V tento den jsou stavěny letní svatyně, jako symbol vzdávání chvály slunci a životu a zároveň uznání jistoty smrti. Svatyně mají čerpat sílu ze slunečního tepla a chránit tak vše živé. Čarodějnice, nebo také “moudré ženy” (ne klasické čarodějky známé také jako vědmy), využívají svatyně při žehnání úrodě a k přivolání ohně. Zaklínači je využívají pro zvýšení intenzity jejich znamení
V noci na tento svátek vykvetou květy kapradin a nahé dívky mezi nimi tančí na rosou pokrytých mýtinách.
Je svátek známý také jako “Slavnost kosy” nebo “Slavnost sklizně” a první den sedmé savaed elfského roku, která trvá od našeho srpna do poloviny září. Je to svátek hudby a tance na oslavu sklizně.
Podle knihy Physiologus (bestiář světa Zaklínače) může být nejčastěji kolem Lammasu vídána Dana Méadbh (elfské jméno pro bohyni známou také jako “Živa” nebo “Věčná”, v knize Poslední přání – povídka Konec světa – na sebe vzala podobu lidské dívky jménem Lille).
Je den druhé rovnodennosti elfského roku, a to podzimní, a zároveň jméno poslední osmé savaed. Začíná v polovině našeho září dnem rovnodennosti a končí v říjnu.
Z počátku byl pozorován jen elfy, ale nakonec byl přijat i mezi lidmi.
Velen se nese ve znamení dožínkových hostin.
https://static.wikia.nocookie.net/witcher/images/8/8c/Elven_Wheel_of_the_Year_by_SMiki55.png/revision/latest/scale-to-width-down/1000?cb=20190206133321
https://www.reddit.com/r/witcher/comments/kt9h1u/the_elven_calender/#lightbox